MALMÖ – CO ZOBACZYĆ W JEDEN DZIEŃ?

Malmo

Malmö to stolica regionu Skane i trzecie największe miasto Szwecji. Mimo to liczy sobie jedynie trochę ponad 300 tysięcy mieszkańców. Dzięki dobrym, częstym i tanim połączeniom lotniczym z Polski Malmö jest świetnym kierunkiem na krótki, weekendowy wypad z naszego kraju.

Dla mnie Malmö to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę lub niespieszny weekend. I choć nie jest to duże miasto, ma sporo do zaoferowania – tereny zielone, dostęp do Bałtyku, czy połączenie tradycyjnego budownictwa z nowoczesnością. To kameralne miasto znajduje się 220 kilometrów od Świnoujścia i jest najdalej wysuniętą na południe częścią Szwecji.

Ponadto wizytę w Malmö można połączyć ze zwiedzaniem stolicy Danii, Kopenhagą, do której dostaniecie się jednym z najdłuższych mostów na świecie, łączącym dwa państwa – słynnym mostem nad Sundem. Czyż nie brzmi to jak plan idealny?

Zobacz również: KOPENHAGA NA WEEKEND – CO WARTO ZOBACZYĆ?

MALMÖ – JAK DOJECHAĆ?

Do Malmö dolecicie z Polski tanimi liniami lotniczymi. Połączenia z tym miastem oferuje linia Wizzair – do Malmö znad Wisły latają samoloty z Gdańska, Katowic oraz Warszawy (lotnisko Chopin). Ceny lotów często zaczynają się od 24 zł za bilet w jedną stronę – aż żal nie skorzystać.

Lotnisko w Malmö znajduje się około 35 km od centrum. Najbardziej komfortowym sposobem na dotarcie do miasta są autobusy Flygbussarna. Bilet kupiony przez Internet (wtedy mamy 20% taniej niż kupując go stacjonarnie) kosztuje 129 SEK w jedną stronę (ok. 57 zł). Kupujemy go na konkretną trasę (w tym przypadku Malmö lotnisko-Malmö centrum) i jest on ważny na dowolny przejazd na tej trasie przez 3 miesiące od zakupu. Co ciekawe – strona przewoźnika posiada również polskojęzyczną wersję.

Do Malmö można również dostać się z Kopenhagi – i to z samego lotniska. Do wyboru macie połączenia autobusowe (m.in. Flixbus) lub pociągi. Podróż trwa (w zależności od wybranego środka lokomocji) maksymalnie godzinę. Ja za przejazd Flixbusem z Kopenhagi do Malmö zapłaciłam 33 złote.

Po mieście bez przeszkód można poruszać się na piechotę. Jeśli jednak nie lubicie za dużo chodzić, świetnym sposobem jest zwiedzanie… na rowerze. Malmö ma jedną z lepszych infrastruktur rowerowych w Europie, do tego bez problemu wypożyczycie rower z wielu punktów w mieście.

Zobacz również: JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD DO SKANDYNAWII I NIE ZBANKRUTOWAĆ?

ATRAKCJE MALMÖ – CO ZOBACZYĆ?

STORTORGET I RADHUS, CZYLI GAMLA STADEN

Stortorget to Główny Rynek Malmö i zarazem główny punkt tego miasta, na którym odbywają się najważniejsze uroczystości. Sam plac jest dość niewielkich rozmiarów, jednak nie da się go pominąć podczas zwiedzania miasta. W jego środku stoi pomnik Karola Gustawa X na koniu, dzięki któremu Szwedzi w 1658 roku zdobyli Malmö. Ponadto znajdziecie tu pochodzący z XVI w. ratusz oraz starą aptekę z klimatycznym wnętrzem – Lejonet. Kiedyś była jedną z największych w Europie, a także najlepiej wycenianą posiadłością w mieście.

LILLA TORG

Natomiast znajdujący się nieopodal Lilla Torg (Mały Rynek) jest miejscem jakby wyjętym z innego stulecia. Niewielkie budynki, klimatyczne kawiarenki, ogródki restauracyjne ulokowane na placu oraz wszędobylski gwar dodają temu miejscu uroku. Lilla Torg to bezsprzecznie miejsce spotkań w Malmö. Znajduje się tu również jeden z najstarszych budynków w mieście – Hedmanska gårde.

PLAŻA RIBBERSBORG

To moje ulubione miejsce w Malmö. Jest plaża, jest nasze Morze Bałtyckie, jest widok na Most nad Sundem, jest kilka długich molo, są łabędzie, morska bryza, a w oddali widać ojczyznę – no czegóż chcieć więcej? Plaża Ribbersborg i okoliczne tereny zielone pełne są mieszkańców ze swoimi pupilami, rodzin z dziećmi, jeżdżących na rowerach, czy rolkach, siedzących na kocach i grillujących nieopodal, kąpiących się (lub morsujących, jak kto woli), plażujących lub korzystających z publicznej łaźni z 1898 roku, znajdującej się na końcu jednego z molo. Miejsca jest tyle, że wystarczy dla wszystkich – niezależnie od aktywności, jaką się preferuje.

VASTRA HAMNEN – PORT ZACHODNI

Znajduje się niedaleko plaży Ribbersborg, a jego główną budowlą jest „zakręcony” wieżowiec Turning Torso. Wybudowany w latach 2001-2005 budynek ma 54 piętra i pełni funkcję mieszkalno-biznesową. Na samej górze znajdują się sale konferencyjne, na najniższych kondygnacjach biura, a cała reszta to mieszkania. Budynek nie posiada jednak tarasu widokowego, dostępnego dla turystów.

SLOTTSRADGARDEN I MALMÖHUS

Niedaleko centrum Malmö znajduje się ogród zamkowy wraz z drewnianym wiatrakiem oraz renesansowym zamkiem z XV w. Malmöhus, bo to o nim mowa, nie robi piorunującego wrażenia. Mi przypomina trochę zamek w holenderskiej Bredzie i z pewnością nie znajdzie się na liście najpiękniejszych zamków, które do tej pory widziałam. To dość niepozorny budynek, otoczony fosą, z jednym mostem, dzięki któremu można dostać się do środka. Kiedyś był m.in. mennicą, więzieniem, na jego terenie wykonywano publiczne egzekucje, w przeszłości był też siedzibą duńskich monarchów. Aktualnie jest to najstarsza twierdza w Skandynawii i kulturalny ośrodek miasta – siedziba muzeum historii sztuki oraz regionu. Zamek można zwiedzać, my jednak poprzestałyśmy na spojrzeniu na niego z zewnątrz.

Za to okoliczny ogród zamkowy naprawdę wart jest odwiedzenia. To świetne miejsce na spędzenie leniwego popołudnia. No kocu, z własnym prowiantem, czy w okolicznej kawiarni. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to jedno z ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu przez miejscowych. Ten park o powierzchni 12000 m2 jest podzielony na kilka mniejszych terenów – każdy z nich ma inną funkcję i styl. To, co go wyróżnia wśród innych parków, to obecność własnych, ekologicznych upraw. Mimo że Slottstradgarden znajduje się w centrum miasta, można poczuć się w nim sielsko, niczym na spokojnej wsi. Dlatego nie dziwi mnie, że tylu ludzi spędza tam swoje popołudnia czy wolne dni.

PILDAMMSPARKEN

Malmö zielenią stoi. Naprawdę nie potrzeba długiej wędrówki, by zaszyć się wśród zieleni, co skrzętnie wykorzystują mieszkańcy miasta. Widać to na każdym kroku. Oprócz zamkowego ogrodu Slottstradgarden, o którym wspominałam powyżej, i 45-hektarowego Pildammsparken, w Malmö znajdują się jeszcze co najmniej dwa tereny zielone, warte uwagi: Mölleplatsen i Kungsparken, najstarszy park w mieście. W ciągu jednodniowej wizyty ciężko jest dotrzeć do wszystkich, jednak chociażby jeden z tej czwórki warto odwiedzić. My ów niedzieli dotarłyśmy aż do dwóch.

BIBLIOTEKA MIEJSKA W MALMÖ

biblioteka miejska malmo

Po co w ciągu jednego dnia w Malmö zachodzić do Miejskiej Biblioteki? Głównie ze względu na walory architektoniczne. To dość nowoczesny budynek, a jego przeszklenia zapewniają przepiękny widok na zieleń. Naprawdę warto, widoki robią wrażenie.

MALMÖ – GDZIE SPAĆ?

Rzadko polecam miejsca do spania, ale tym razem mogę zrobić wyjątek. My zatrzymałyśmy się w Hostel N Hotel przy Ronngatan Van. Świetna lokalizacja, wszędzie można dotrzeć na nogach, niewysoka cena jak na skandynawskie standardy, przestronne pokoje i wygodne łóżka, duża, ogólnodostępna kuchnia oraz taras. Są również dodatkowo płatne śniadania, możliwość przechowania bagażu przed zameldowaniem, a także szybkie, bezkontaktowe wymeldowanie przed otwarciem recepcji. Dawno nie byłam tak zadowolona z noclegu.

MALMÖ – CZY WARTO?

Moim zdaniem – jak najbardziej warto. Malmö ma świetny, kameralny klimat. To idealne miejsce na krótki wypad, by odpocząć i się wyciszyć. To bardzo kompaktowe i przyjazne pieszemu lub rowerowemu zwiedzaniu miasto z dużą ilością terenów zielonych oraz dostępem do morza. Bilety lotnicze często można znaleźć w okazyjnych cenach i myślę, że naprawdę warto z tego skorzystać.

*** Instaspot: W Malmö znajdziecie również instalację w formie koła z widokiem na Morze Bałtyckie i latarnię. Znajduje się na placu, na rogu ulic Neptunigatan i Skeppsbron (ta druga ulica w tym miejscu się kończy). W Google Maps znajdziecie znaczek aparatu fotograficznego, po kliknięciu w niego pojawi się nazwa „Sculpture”.

ZAOBSERWUJ I BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *