JEZIORO COMO BEZ SAMOCHODU – JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Jezioro Como

Szykując się na urlop nad Jeziorem Como naczytałam się w Internecie, że najlepszą formą transportu w tym miejscu jest samochód. A co jeśli nie przyjeżdżamy tu własnym autem i nie mamy zamiaru go wypożyczać? Czy da się zobaczyć Jezioro Como bez samochodu? Jak dojechać nad Como i jak poruszać się po tutejszych miejscowościach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Oczywiście, wybór auta jako naszego środka transportu jest najbardziej komfortową możliwością i to pomimo wąskich dróg i sporych problemów z parkowaniem. Możemy wtedy podróżować od miasteczka do miasteczka, nie zważając na rozkłady jazdy. Nie zawsze jednak tak się da. Na szczęście Jezioro Como można zobaczyć także korzystając z komunikacji publicznej! Jak? O tym poniżej.

Najpierw jednak wypadałoby przedstawić to miejsce.

JEZIORO COMO – O CO TYLE SZUMU?

Jezioro Como mieści się na północy Włoch, w północno-zachodniej części Lombardii, w odległości ok. 50 km od Mediolanu. Przez swoje położenie w Alpach uważane jest za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie. Między innymi z tego względu zostało wielokrotnie wykorzystane jako sceneria filmów (m.in. „Casino Royale” czy „Gwiezdne wojny”), ponadto wiele znanych osób posiada nad nim swoje wille (np. George Clooney).

Jezioro Como to najgłębsze jezioro we Włoszech i trzecie w tym kraju pod względem wielkości (po Gardzie i Maggiore, które również znajdują się w Alpach). Jego linia brzegowa jest kręta i nieregularna. Składa się z trzech odnóg, a swoim wyglądem przypomina odwróconą literę Y. Na dolnych krańcach znajdują się dwa największe miasteczka – Como i Lecco, natomiast najważniejsze kurorty leżą w środkowej części jeziora.

Mimo że całość nazywana jest Jeziorem Como, w rzeczywistości miejsce to składa się z 3 jezior: Ramo di Como (część zachodnia), Ramo di Lecco (część wschodnia) oraz Ramo di Colico (część północna). Każda z tych części ma podobną długość. W ogóle Jezioro Como posiada również inną, bardziej tradycyjną nazwę (pochodzącą jeszcze z czasów rzymskich) – Jezioro Lario.

JAK DOJECHAĆ NAD JEZIORO COMO Z POLSKI?

Bardzo dużo osób nad Como dociera własnym samochodem lub wypożycza je zaraz po dotarciu do Włoch. To świetna opcja na pełne eksplorowanie tego terenu – dzięki niemu można dojechać nawet do najmniejszej miejscowości nad jeziorem. Ja jednak skupię się na wskazówkach dla tych, którzy nie mają w planach przyjazdu nad Como własnym autem ani nie chcą go wynajmować na miejscu.

Jak więc dotrzeć nad Jezioro Como bez samochodu? Najlepiej kupić bilety lotnicze do Bergamo, które znajduje się w odległości ok. 40 km do Jeziora Como. To miasto jest świetną bazą wypadową (nie tylko nad Como, ale o tym innym razem). Do tego tanie linie lotnicze oferują loty z wielu polskich miast, a ceny często zaczynają się od 39 zł w jedną stronę. Nic ino brać! Do Bergamo dolecicie (stan na wrzesień 2022):

  • liniami Wizzair z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy-Chopin;
  • liniami Ryanair z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy-Modlin i Wrocławia;

Dolatujecie na lotnisko Bergamo Orio al Serio, które znajduje się w odległości ok. 5 km od centrum miasta. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by znaleźć się w Bergamo. Między lotniskiem a miastem kursuje autobus – linia nr 1. Bilety kupicie w automacie biletowym na przystanku lub w punkcie informacyjnym w hali przylotów. Autobus porusza się na trasie Aeroporto-Citta Altta, my wysiadamy na przystanku Stazione.

Z dworca w Bergamo można dostać się w obie strony jeziora – wschodnią i zachodnią.

  • Na wschód odjeżdża bezpośredni pociąg regionalny Trenord do miejscowości Lecco. Podróż trwa około 40 minut. Stąd dalej dostaniecie się m.in. do Varenny czy Colico.
  • Jeśli wybierzecie zachodnią część jeziora, czeka Was jedna przesiadka. W zależności od połączenia będzie ona miała miejsce w Monzy albo w Mediolanie. Podróż w tę stronę trwa około 2 godzin.

Zobacz również: JAK ZORGANIZOWAĆ OBJAZDÓWKĘ PO WŁOSZECH BEZ WYNAJMU SAMOCHODU?

JEZIORO COMO BEZ SAMOCHODU – JAK SIĘ PORUSZAĆ WOKÓŁ JEZIORA?

POCIĄGIEM

Byłam we Włoszech kilkukrotnie i za każdym razem podróżowałam po tym pięknym kraju kolejami. Włochy mają naprawdę bardzo dobrze rozbudowaną siatkę połączeń kolejowych, a podróże pociągami są bardzo wygodne i tanie.

Nad Jeziorem Como pociągi jeżdżą tylko wzdłuż wschodniego brzegu. Podróżowanie nimi możliwe jest więc tylko do takich miejscowości jak: Lecco, Abbadia Lariana, Mandello Del Lario, Olcio, Lierna, Fumelatte, Varenna, Bellano, Dervio, Dorio, Piona oraz Colico. Bilety to koszt kilku euro.

Na zachodni brzeg natomiast pociągiem dojedziecie jedynie do miejscowości Como.

AUTOBUSEM

Na zachodnim brzegu natomiast „królują” autobusy. To nimi dotrzecie:

  • linią C30 z Como przez Blevio, Torno, Faggeto, Pognana, Careno, Nesso, Pescau, Lezzeno do Bellagio i z powrotem.
  • linią C10 z Como przez Cernobbio, Moltrassio, Urio, Carate, Laglio, Torriggia, Brienno, Argegno, Colonno, Sala Comacina, Spurano, Ossucio, Isola, Lenno, Portezza, Azzano, Bolvedro, Tremezzo, Candenabbia do Menaggio i z powrotem.
  • z Menaggio można też dojechać linią C20 (to przedłużona linia C10) do Colico – przez Nobiallo, San Siro, Cremia, Pianello, Musso, Dongo, Consiglio Rumo, Gravedona, Domaso, Vercana, Gera, Sorico i Dubino.
  • oraz linią C40 z Como przez Lora, Lipomo, Tavernerio, Albese, Albavilla, Buccinigo, Erba, Bindella, Eupilio, Pusiano, Cesana Brianza, Suello, Civiate, Valmadrera, Malgrate do Lecco.

Jak sami widzicie – miejscowości nad Jeziorem Como jest ogrom!

PROMEM PO JEZIORZE

Jezioro Como ma też inną możliwość podróżowania – prom. Rejsy obsługuje firma Navigazione Lago di Como i oferuje połączenia między praktycznie wszystkimi miejscowościami nad Como. Wyróżniamy 3 typy statków:

  • łodzie pasażerskie, które kursują zygzakiem od zachodniego do wschodniego brzegu, zatrzymując się praktycznie w każdym miasteczku nad jeziorem; podróż nimi zajmuje sporo czasu;
  • przyśpieszone kursy – wodoloty, omijające niektóre miejscowości;
  • promy – łodzie, służące do przewozu pojazdów oraz pasażerów; kursują w środkowej części jeziora, między Menaggio, Bellaggio i Varenną.

Bilety można kupić w kasie przy przystani. Rozróżniane są różne typy biletów: odcinkowe, całodzienne oraz na przewóz pojazdów. Promy nie odjeżdżają co 10 minut, dlatego warto wcześniej sprawdzać rozkłady jazdy. Wszystkie niezbędne informacje (m.in. rozkłady) znajdziecie na stronie przewoźnika.

Mój tip: Jeśli chcecie oszczędzić zarówno czas jak i pieniądze, wybierzcie podróż łączoną – pociągiem z przesiadką na statek. Ja tak zrobiłam, podróżując z Lecco do Bellaggio – najpierw wybrałam pociąg do Varenny i stamtąd udałam się na statek do Bellaggio.

POZOSTAŁE FORMY TRANSPORTU PO JEZIORZE COMO

Oprócz trzech możliwości, o których wspomniałam powyżej, nad Jeziorem Como można poruszać się również za pomocą:

  • statków prywatnych – dostępne są motorówki, taxiboat’y oraz łodzie; w niektórych miejscowościach można też uprawiać sport wodny, czy wypożyczyć rowery wodne;
  • kolejek linowych – z racji, że niektóre miejscowości nad Jeziorem Como znajdują się na wzniesieniach, można dotrzeć do nich za pomocą kolejek. W taki sposób możemy podróżować za pomocą: Funicolare Como-Brunate, Funivia Piani D’Erna (jeżdżącej z Lecco do miejscowości górskiej Piani D’Erna) oraz Funivia Argegno-Pigra.

JEZIORO COMO – CO ZOBACZYĆ PODCZAS PIERWSZEJ WIZYTY? | MIASTECZKA, DO KTÓRYCH DOTRZECIE BEZ SAMOCHODU

♡ LECCO

Lecco to miejscowość, do której docierają pociągi z różnych miejsc we Włoszech, dzięki czemu jest to świetne miejsce wypadowe do zwiedzania Jeziora Como. Nie jest to ogromna miejscowość z mnóstwem turystów, co jest jej kolejnym plusem.

MOJE WRAŻENIE: Lecco było naszą lokalizacją wypadową. Spędziłam w nim 3 dni i mam wrażenie, że zobaczyłam tam wszystko, co mogłam zobaczyć (no może poza wjazdem wyżej wspomnianą kolejką). Nawet jednego dnia wybrałyśmy się na spacer na drugą stronę, który skończył się w miejscowości Malgrate. O przekroczeniu granic dowiedziałyśmy się dopiero w drodze powrotnej, widząc odpowiedni znak – to idealne potwierdzenie, jak małe jest Lecco. Ale za to jest to naprawdę świetna baza wypadowa do zwiedzania wschodniego brzegu jeziora!

Poza tym nigdy nie zapomnę swojego zachwytu, kiedy po raz pierwszy znalazłam się w Lecco i zobaczyłam Jezioro Como…

☆☆☆

Polecajki: Nocowałyśmy w Casa al Lago, zlokalizowanym naprzeciwko przystani. Świetna lokalizacja, bardzo pomocny właściciel, jedyny minus to straszny hałas z ulicy.

Jeśli chcecie coś zjeść w Lecco, to polecam lody w Gelateria D’autore przy głównej ulicy oraz makarony i pizze w La Capri. Nie zbankrutujecie, a przy tym zjecie naprawdę dobrze.

♡ BELLAGIO

Przez wielu nazywane perłą Jeziora Como. Bellaggio to miasteczko zlokalizowane na cyplu wewnątrz jeziora, otoczone z trzech stron przez wodę. Centrum miasta mieści się u góry i jest niedostępne dla samochodów. Sporo tu podejść, schodów i wąskich uliczek. Jest to chyba najbardziej turystyczna miejscowość nad Jeziorem Como. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu to „piękny stan” (bel/bello – piękny, aggio – stan).

MOJE WRAŻENIA: Przyznaję, że to bardzo klimatyczne i urokliwe miejsce, jednak nie jest moim ulubionym. Nad Como byłam w sierpniu i w Bellaggio było to naprawdę bardzo odczuwalne. Ogrom turystów, próbujących zmieścić się w wąskich uliczkach Bellagio skutecznie mnie zniechęcił do tej miejscowości. Poza tym komercyjność Bellaggio powoli zaczyna przyćmiewać jej walory estetyczne…

♡ VARENNA

Varenna to dawna wioska rybacka, w której próżno szukać luksusowych hoteli czy ekskluzywnych butików. Mieści się na stromym zboczu i pełna jest kolorowych domów, wąskich uliczek oraz kwiatów. Jest maleńka, ale niezwykle urokliwa. Jednym z piękniejszych miejsc w Varennie to kładka zawieszona nad wodą z czerwonymi balustradami (na poniższym zdjęciu) o nazwie Passeggiata Degli Innamorati (czyli Spacer Zakochanych).

MOJE WRAŻENIA: Zbyt wielu miasteczek nad Jeziorem Como nie widziałam (jeszcze!), ale Varenna jest najpiękniejszym, w jakim miałam okazję być do tej pory. Nie wiem, czy istnieje nad Como jakieś, które jej dorówna albo przebije. Panuje tu prawdziwy klimat włoskiego la dolce vita. Nawet w deszczu Varenna prezentuje się nie z tej ziemi, a w słońcu robi fenomenalne wrażenie. I mimo że tu również spotkacie mnóstwo turystów, nie jest to tak uciążliwe jak w Bellaggio.

Jezioro Como bez samochodu? To da się zrobić! Ja nad Jezioro Como planuję jeszcze wrócić, bo po tym wyjeździe czuję mega niedosyt. Na pewno mam jeszcze wiele do odkrycia w tej części Lombardii!

ZAOBSERWUJ I BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *