WERONA – CO ZOBACZYĆ? | NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY NA MAPIE WERONY

Werona

Werona – miasto, które nie trzeba nikomu przedstawiać, mimo że nie należy ono do największych metropolii we Włoszech. Dzięki historii Romea i Julii, napisanej lata temu przez Szekspira, niemal każdy na świecie słyszał o tym miejscu. Jakich miejsc nie pominąć, planując przyjazd do Werony?

W Weronie byłam trzykrotnie i uważam, że jest to miasto warte odwiedzenia. Nawet jeśli nie jesteście fanami „Romea i Julii”, z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie. Werona jest świetnym pomysłem na weekendową wycieczkę, bowiem wszystkie najważniejsze punkty w mieście są zlokalizowane blisko siebie. Do tego dojazd do Werony jest bajecznie prosty, a i w okolicy jest sporo miejsc, które warto zobaczyć, gdybyśmy mieli do zagospodarowania więcej czasu.

WERONA – JAK DOJECHAĆ?

Do Werony można dolecieć bezpośrednio z Polski samolotami WizzAir. Loty realizowane są z Warszawy (lotnisko Okęcie) dwa razy w tygodniu oraz z Poznania i Gdańska raz w tygodniu. Niestety, połączenia te odbywają się jedynie w sezonie zimowym (listopad-marzec). Jeśli więc wybieracie się do Werony w pozostałą część roku, trzeba wybrać inne lotnisko. Najlepiej te zlokalizowane w Mediolanie (Malpensa lub Bergamo) czy w Wenecji (Marco Polo lub Treviso). Z obu tych miejsc do Werony dostaniecie się pociągiem w około 2 godziny.

LOTNISKO W WERONIE – JAK DOJECHAĆ DO CENTRUM?

Lotnisko w Weronie znajduje się niedaleko miasta i aktualnie jest w fazie rozbudowywania, możliwe więc że z czasem siatka połączeń z tym miastem się powiększy. Do centrum Werony można dojechać autobusem lotniskowym Airlink o numerze 199. Autobusy odjeżdżają co ok. 20-25 minut, dowożą pasażerów bezpośrednio na stację Verona Porta Nuova, nie zatrzymując się po drodze na żadnym przystanku. Bilet w jedną stronę kosztuje 7 euro, automat biletowy znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów, niedaleko przystanku.

Do centrum można też dojechać taniej, trzeba jednak przespacerować się około pół godziny z lotniska na dworzec kolejowy w miejscowości Dossobuono. Stamtąd pociągiem do Werony dojedziecie w kilkanaście minut za około 2 euro. Minus jest taki, że pociągi odjeżdżają co godzinę.

WERONA – CO ZOBACZYĆ? | NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ

Werona to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę – i właśnie tym kryterium kierowałam się przy wyborze miejsc, które trzeba zobaczyć w mieście.

PIAZZA BRA I ARENA DI VERONA

Niezależnie, czy dojedziecie do Werony pociągiem czy autobusem, punktem początkowym Waszej wyprawy stanie się dworzec kolejowy Verona Porta Nuova. Stamtąd od najważniejszych punktów w mieście dzieli Was już tylko około 20-minutowy spacer.

Pierwszym, co zobaczycie docierając do historycznego centrum Werony, jest Brama Bra z zegarem. Przechodząc przez nią znajdziecie się na Piazza Bra – największym placu w Weronie i jednym z największych we Włoszech. Miejsce to jest niemalże wyłączone z ruchu kołowego (w centrum Werony obowiązuje strefa ograniczonego ruchu ZTL) i stale tętni życiem.

Na Piazza Bra znajduje się symbol tego miasta – Arena Di Verona. Zbudowana została niemal 2000 lat temu i może pomieścić 25 tysięcy widzów. Jest to trzeci pod względem wielkości rzymski amfiteatr we Włoszech. Swoimi rozmiarami ustępuje jedynie Koloseum w Rzymie oraz amfiteatrowi w Kapua, niedaleko Neapolu.

Na teren amfiteatru można wejść jedynie w dni, gdy w środku nie odbywają się wydarzenia kulturalne. Bilety można kupić przez stronę internetową lub bezpośrednio przed wejściem.

GŁÓWNA ULICA HANDLOWA VIA MAZZINI

Dwa najważniejsze place w Weronie – Piazza Bra i Piazza delle Erde – łączy ulica via Giuseppe Mazzini, przy której zlokalizowany jest szereg luksusowych butików. Jest to miejsce bardzo zatłoczone, przez które dziennie przechodzi ogrom ludzi. Ponadto przy wejściu na via Mazzini z Placu Bra znajduje się metalowe serce, przy którym turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcie.

PROTIP: Idąc ulicą via Mazzini warto odbić w bok w via Tre Marchetti. Pod numerem 25 znajduje się budka ze słynnymi kanapkami All’Antico Vinaio. Jadłam te kanapki w Rzymie i są pyszne, szczerze polecam. W Weronie niestety musiałam odpuścić sobie tę przyjemność, bo kolejka była kilometrowa…

PIAZZA DELLE ERDE ORAZ PIAZZA DEI SIGNORI

Na końcu ulicy via Mazzini znajduje się Piazza delle Erde (Plac Ziół), którego nazwa pochodzi od sprzedawanych tutaj owoców, warzyw i ziół. Do dzisiaj w tym miejscu znajdują się stragany, chociaż oferują już nie tylko coś do jedzenia, ale także szereg pamiątek Made in China… Plac Ziół to najważniejszy punkt w mieście.

Na co zwrócić uwagę na Piazza delle Erde?

  • Palazzo del Comune – pałac zbudowany w latach 1193-1196, a później kilkukrotnie przebudowywany.
  • wieża Torre dei Lamberti o wysokości 84 m – świetny punkt widokowy na miasto.
  • starożytna wieża Torre del Gardello o wysokości 44 m, usytuowana w rogu placu.
  • barokowy Palazzo Maffei z XV wieku, z trzecim piętrem z XVII w.
  • w centralnej części placu fontanna z rzymską figurą Madonny.

Ponadto w sąsiedztwie Piazza delle Erbe znajduje się jeszcze jeden miejski plac – średniowieczny Piazza dei Signori, zwany również Piazza Dante, od znajdującego się na środku pomnika Dantego. Oba te place łączy łuk Arco della Costa. 

Ważne punkty na Piazza dei Signori:

  • renesansowa Loggia del Consiglio,
  • pałac rodziny Scaligeri, rządzących Weroną od 1260 do 1387 r.
  • Palazzo del Capitano z wieżą,
  • Palazzo del Comune o ciekawym wzorze elewacji,
  • grobowce Scaligerów,
  • Scala della Ragione – gotyckie schody o dwóch biegach.

JULIA – DOM, POSĄG, BALKON I ŚCIANA

Kilkadziesiąt metrów od Placu Ziół, przy ulicy Via Cappello, znajduje się dom Julii ze słynną ścianą, pomnikiem i balkonem. Nie sposób go ominąć, prowadzą do niego nie tylko znaki, ale i tłum ludzi. Miejsce to jest chyba najbardziej zatłoczonym punktem w całej Weronie! Zrobienie tu sobie zdjęcia bez ludzi, wchodzących w kadr, graniczy z cudem, bowiem wszyscy chcą mieć zdjęcie z pomnikiem Julii. Najlepiej łapiąc ją przy tym za prawą pierś, co ma przynieść szczęście w miłości (na ile w tym prawdy niech każdy oceni sam). Ponadto na ścianie, prowadzącej na dziedziniec, można zaobserwować szereg wyznań miłosnych, napisanych w różnych językach.

Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, natomiast wejście na balkon wymaga zakupu biletu.

Miejsce to jest bardzo popularne, a turystom nie przeszkadza fakt, że Julia tak naprawdę nigdy tu nie mieszkała. Gotycki Dom Julii latami należał do rodziny Cappello – przez lata mieściła się tu karczma, później parterowe pomieszczenia zajmowali rzemieślnicy. Ponadto budynek nie miał balkonu – dobudowano go wiele lat później, gdy zaczęto utożsamiać budynek z domem rodziny Capuletti. Dlaczego? Najprawdopodobniej przez łudząco podobne nazwisko obu rodów.

A jeśli już jesteśmy przy nieścisłościach związanych z dramatem „Romeo i Julia”, to nie mogłabym nie wspomnieć, że tak naprawdę Szekspir nigdy nie był w Weronie, a historia ta została opisana lata wcześniej przez innych autorów. Dwa zwaśnione rody istniały naprawdę, tylko miały trochę inaczej brzmiące nazwiska. Czy jednak to oznacza, że najbardziej znana para kochanków żyła naprawdę? Raczej wątpliwe. Szekspir musiał gdzieś zasłyszeć tę legendę i opisać ją na nowo, dodając historii dramaturgii.

INNE WAŻNE PUNKTY W WERONIE, ZWIĄZANE Z DRAMATEM „ROMEO I JULIA”

  1. Klub Julii przy Corso Santa Anastasia 29 – miejsce, gdzie wolontariusze z całego świata odpisują na listy pozostawione na dziedzińcu pod domem Julii.
  2. Dom Romea przy via Arche Scaligere 2 – jest to posiadłość prywatna, znajdująca się kilka ulic dalej od domu Julii. Nie można jej zwiedzać, można jedynie zrobić sobie zdjęcie z tabliczką informacyjną.
  3. Grobowiec Julii, Tomba di Julietta, przy via Luigi Da Porto 5 – znajduje się około 1 km od domu Julii. Grób Julii mieści się w podziemnej krypcie byłego klasztoru benedyktyńskiego z XIII.

PONTE PIENA, CZYLI KAMIENNY MOST

Werona zlokalizowana jest nad rzeką Adygą, a jednym z najważniejszych mostów w mieście jest Ponte Piena. To jeden z dwóch zabytkowych mostów z czasów rzymskich, jakie zachowały się w Weronie. Został zbudowany w I wieku p.n.e., a z oryginalnej konstrukcji pozostały jedynie dwa kamienne filary na lewym brzegu Adygi. Pozostałe elementy mostu wzniesiono za pomocą cegły, która pochodzi ze średniowiecza.

Świetnym punktem widokowym na most jest plac Piazza Bra Molinari, gdzie można odpocząć na jednej z ławek, czy też przespacerować się wzdłuż brzegu rzeki.

WERONA – NAJPIĘKNIEJSZA PANORAMA W MIEŚCIE

Kocham panoramy miast, a jedną z najpiękniejszych, jakie do tej pory widziałam, była ta w Weronie. Znajduje się ona na Piazzale Castel San Pietro, tuż przy zamku św. Piotra. Co prawda samego zamku zwiedzać nie można, ale taras przy nim jest ogólnodostępny. Rozpościera się z niego przepiękny widok na rzekę, most i centrum miasta.

Na taras widokowy można dostać się na dwa sposoby. Przede wszystkim pieszo – trzeba przejść na drugą stronę ulicy za mostem Ponte Piena i wspiąć się po ponad 200 schodach. Ale można również wjechać na górę kolejką. Funicolare di Castel San Pietro dzień w dzień pokonuje trasę 159 m, wjeżdżając na wysokość 55 m. Kolejkę po latach przerwy oddano do użytku w 2017 r.

Werona ma do zaoferowania szereg innych miejsc, jednak w tym poście wymieniłam te najważniejsze, których nie można pominąć podczas swojej wizyty w tym mieście.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *